generau i jego historie

photo

Temat: Platforma cyfrowa
Można spróbować samemu.
Jest dużo materiałów w internecie - trzeba wiedzieć w którego satelitę kierować.
Azymut podawany w parametrach satelity to odchylenie od kierunku północnego - czyli w którą stronę talerz ustawiać. Antena musi być też pod pewnym kątem w stronę nieba (też to można znaleźć). Jak uchwycisz sygnał to najprawdopodobniej w menu dekodera znajdziesz opcję, która pokazuje jego poziom - tak miał dekoder Philipsa Wizj TV - wtedy delikatnie ustawiasz precyzyjnie kierując się wskazaniami.
Źródło: forum.muratordom.pl/showthread.php?t=100163Temat: Jakie kowertery współpracują z N
Jakie kowertery współpracują z N
  Witam na wstępie może powiem iż pierwszy raz mam tv satelitarną i walcze z nią już 6 dzień. Wziełem n sprzedawca powiedział iż pasuje do niej kazda antena skombinowałem 60cm wizji tv z konwerterem 2 dni walczyłem żeby ją powiesic (mam okratoway balkon) kolejne dwa dni walczyłem nie wiedząc że mam uszkodzony konwerter Philipsa (siła 0%) kupiłem nowy najtanszy TechnniSat H/V LNB . Siła wacha się między 60-70% ale sygnału nie mogę złapać mam balkon od wschodu sąsiedzie tez maja saty i im łapie słonce jest widoczne przez talerz między 11 a 14 zalazłem strone na której sprawdziłem iz azymut słonca i satelity jest u mnie o 12,56. Nie mam juz siły do tego a zostało jedno pytanie czy mój konwerter bedzie współpracował z n?
Źródło: nhdtv.pl/forum/showthread.php?t=14012


Temat: Anteny satelitarne - co wybrać ?
Temat szczególnie przydatny dla osób, które zamierzają nabyć antenę sat, a nie mogą się zdecydować, którą wybrać.
Wielu userów często pyta na forach, jak wielki talerz zakupić, który jest najlepszy i z jakiego materiału. Postaram się w miarę możliwości opisać tutaj wszystkie anteny, które można zakupić w Polsce.

To i owo o antenach.
Anteny satelitarne dzielimy na offsetowe i paraboliczne. Te drugie są dzis mało popularne, więc w zasadzie wybór ograniczyć można tylko do anten offsetowych.
Anteny produkuje się ze stali i aluminium. Od niedawna dostępne są także anteny epoksydowe.

1. Stalowe.
Najbardziej popularne i najtańsze są anteny stalowe, głównie w wymiarach od 55cm do 100cm. Tych anten najwięcej można zobaczyć na naszych domach. Zawieszenie w większosci AE (azymut-elewacja) czyli sztywne na jedną satelitę, zeza lub pod obrotnicę. Anteny te są dosyć dobrze zabezpieczone przed korozją, jednak trzeba się liczyć z tym, że rdza kiedyś się pojawi i talerz trzeba będzie pomalować. Nie polecam zakupów w hipermarketach, widziałem już pierwsze efekty po 3 miesiącach użytkowania.


2. Aluminiowe.
Anteny aluminiowe są droższe od stalowych, za to nie zardzewieją i są lżejsze. Wymiary - od 80cm do 180cm. Anteny te posiadaja zawieszenie AE lub PM( polarmount pod siłownik), są jednak delikatne, więc trzeba uważać na lustro anteny przy transporcie i montażu. Anteny aluminiowe popularne są w Polsce dzięki firmie Mabo.

3. Epoksydowe.
Anteny epoksydowe stały się ostatnio bardzo popularne. W Polsce produkuje je firma Laminas. Są to bardzo lekkie,i mocne i odporne na uderzenia (nadają się do transportu) anteny z włókna szklanego. Wymiary tych anten - od 80cm do 300cm.
Zawieszenie: azymut-elewacja, polarmount i bardzo rzadko spotykane HH-mount pod dwa siłowniki. Ze względu na wielkość i mały ciężar, przy montażu trzeba zwrócić uwagę na dobre zamocowanie takiej anteny.

Optymalny rozmiar anteny do danego zestawu.

Podstawowa zasada jest prosta
- czym wieksza antena, tym lepsza. Oczywiście, wszystko ma swoje granice. Dużo zależy od tego, co chcemy ogladać i jaki zestaw będziemy montować, czy będzie to stacjonarny czy z konwerterami dodatkowymi lub zestaw obrotowy.
Jesli mamy odpowiednio dużo miejsca i trochę więcej pieniędzy, lepiej kupić większy talerz. Dzięki temu podczas opadów deszczu lub śniegu będziemy mieć zapas sygnału i odbiór będzie bardziej stabilny. Wielkość anteny do danego zestawu powinna wyglądac mniej więcej tak:

1. Antena stacjonarna na Astrę lub Hot Birda.
Najczęściej stosowane wielkości to od 55cm do 80cm. Oczywiscie, prawie wszystkie to anteny stalowe, często z napisami byłej Wizji tv(Telesystem Italia) lub Cyfry+. Z tego przedziału bardzo dobre anteny produkuje firma Corab z Olsztyna - 70cm i firma Golden Interstar - 60cm, 80cm.

2. Antena z jednym lub wieksza iloscia konwerterów zezujących.

Antena najlepiej z przedziału od 80cm do nawet 105cm lub więcej. Wszystko zależy od tego, ile konwerterów będziemy chcieli zamontować. Jeśli więcej niż dwa, lepiej kupić antenę minimum 90cm. Tutaj mamy już do wyboru anteny stalowe epoksydowe i aluminiowe. Godne uwagi to: Corab90cm, Mabo 85cm, 100cm, Globo 80cm. Nowoscią, na razie rzadko stosowaną w Polsce, są anteny Wavefrontier z subreflektorem, do których można zamontować nawet 16 konwerterów (dokładniejszy opis później).

3. Antena obrotowa (pod obrotnicę AE).
Tutaj trzeba poszukać antenę z przedziału 80cm do 140cm. Obrotnica jest dobrym rozwiazaniem, ale nie można na niej powiesićc ciężkich anten stalowych. Godne uwagi są duże i lekkie anteny z epoksydu, np. Laminas 100cm 120cm lub 130cm, anteny aluminiowe Mabo 85cm, 105cm lub 115cm.

4. Antena obrotowa z polarmountem (pod siłownik).
Wybór wielkości jest anteny dosyć duży, bo z zakresu praktycznie od 85cm wzwyż. Mając odpowiednie zawieszenie, możemy kupić antenę nawet ok. 3metrów, bo odpowiedni siłownik poradzi sobie z każdą. Z anten przystosowanych do pracy z siłownikiem najmniejsza to Mabo 85cm, a najbardziej popularne w Polsce to: Mabo 105cm i 115cm. Z większych anten Mabo 125cm lub 185cm - wszystkie aluminiowe. Z epoksydowych wybór też duży - 100cm, 120cm, 130cm,150cm,180cm, 270cm. Z tańszych anten pozostają nam stalowe Mabo 100cm i 110cm.
Źródło: qfor.pl/showthread.php?t=33536