generau i jego historie

photo

Temat: Świętosława

Podania islandzkie i duńskie pomieszały jej osobę z imieniem poprzedniej żony Eryka Zwycięskiego, za którego Świętosława wyszła w 985 r. Świętosława jest więc Sygrydą "Sag" islandzkich, o niej również myślą sagi, gdy wymieniają różne Geiry, Gunhildy i Astrydy.
Świętosława obdarzyła Eryka synem Olafem, królem szwedzkim. Po śmierci Eryka, Świętosława dwukrotnie przebywała z powrotem w Polsce, pod opieką Bolesława, prawdopodobnie na Pomorzu. O rękę jej ubiegało się wielu książąt; dwoma ona wzgardziła i kazała ich spalić za zbytnie natręctwo; inny, Olaf Trygweson, sam z nią zerwał już przyrzeczone małżeństwo. Świętosława mu nie przebaczyła. I gdy wyszła ponownie za mąż za Swena Duńskiego, wywarła na nim okrutną zemstę, opłakując jednak jego śmierć.
W dziejach Danii, za Swena, w dziejach Szwecji za Olafa, zasłużyła się jednak niepospolicie, utrwalając związki tych krajów z Polską i krzewiąc chrześcijaństwo.
Bratu Bolesławowi była bardzo oddaną.


S. Zakrzewski, Bolesław Chrobry Wielki, Kraków 2006, s. 63-64.
Źródło: yggdrasillthing.fora.pl/a/a,129.htmlTemat: : Sigrida Storrada - ???
Nieodrodną siostra Adelajdy i Bolesława była znana córka Mieszka, Świętosława, królowa szwedzka. Podanie islandzkie i duńskie pomieszały jej osobę z imieniem poprzedniej żony Eryka Zwycięskiego, za którego Świętosława wyszła w r. 985. Świętosława jest więc Sygrydą „Sag” islandzkich, o niej również myślą sagi, gdy wymieniają różne Geiry, Gunhildy i Astrydy.

Świętosława obdarzyła Eryka synem Olafem, królem szwedzkim (Olaf SkĂśtkĂśnung). Po śmierci Eryka, Świętosława dwukrotnie przebywała z powrotem w Polsce, pod opieką Bolesława, prawdopodobnie na Pomorzu. O rękę jej ubiegało się wielu książąt; dwoma ona wzgardziła i kazała ich spalić za zbytnie natręctwo; inny Olaf Trygweson, sam z ni ą zerwał już przyrzeczone małżeństwo. Świętosława mu nie przebaczyła. I gdy wyszła ponownie za mąż za Swena duńskiego, wywarła na nim okrutna zemstę, opłakując jednak jego śmierć.
Źródło: halla.mjollnir.pl/viewtopic.php?t=886


Temat: Świętosława
Świętosława (ok. 970 - po 1014)


Świętosława była córką Mieszka I i Dobrosławy. Urodziła się w Gnieźnie, jej starszym bratem był Bolesław, późniejszy Chrobry. Sagi islandzkie nazywają ją Sygrydą, miała też przydomek Storrada co znaczy dumna. W historii Skandynawii występuje natomiast pod imieniem Gunhilda.

Jak zazwyczaj w tamtych czasach córki władców służyły do umacniana wpływów politycznych ich ojców lub braci, były kartą przetargową w polityce międzynarodowej. Świętosława została wydana za Eryka VIII Zwycięskiego, króla Szwecji, zasiadała na tronie u jego boku do 994. Z tego związku urodził się syn Olaf Skotkonung (SkĂśtkonung).

Kiedy Eryk zmarł Świętosława wyszła ponownie za mąż za Swena Widłobrodego (Svend Tveskæg), tym razem króla Danii, syna Haralda Sinozębnego (Blåtand). Urodziła pięcioro dzieci Haralda, Kanuta, Estridę, Świętosławę i trzecią córkę nieznaną z imienia. Musiała być dość energiczną władczynią skoro sagi opowiadają o tym jak to jeszcze przed tym ślubem ze Swenem spaliła w łaźni niewygodnych konkurentów do jej ręki.

W innym jeszcze miejscu sagi opowiadają o tym jak to była zaręczona z królem norweskim Olafem Trygvassonem, jak on zerwał zaręczyny i jak Świętosława doprowadziła do antynorweskiej koalicji i śmierci Olafa w bitwie pod Svoldor w roku 1000, a to wszystko z zemsty nad niewiernym narzeczonym.

Między Swenem Widłobrodym a Świętosławą nie układało się dobrze, w końcu Swen wygnał żonę z domu. Siedem kolejnych lat (1007 – 1014) spędziła ona między Szwecją a Polską, po części u swojego pierworodnego syna Olafa, który w latach 1000-1020 panował w Szwecji, a po części na dworze brata Bolesława Chrobrego. Jak tylko w 1014 roku Swen zmarł, synowie przywieźli matkę z powrotem do Danii. Kanut podbił Anglię i w 1016 roku zasiadł na jej tronie. Harold panował, w tym czasie, w Danii. Wszyscy trzej synowie Świętosławy byli władcami, jej prestiż musiał być ogromny, a duma z synów całkowicie uzasadniona.

Kiedy Świętosława zmarła i gdzie, dokładnie nie wiadomo, z pewnością po 1014 roku, albo w Danii albo w Anglii, gdzie przebywała jej córka, imienniczka Świętosława młodsza. Jest duże prawdopodobieństwo, że ta córka została mniszką w Anglii. Druga córka Estrida została wydana za mąż za jakiegoś angielskiego możnowładcę. O trzeciej niestety nic nie wiadomo.

Po śmierci Haralda, w 1019 roku, Kanut przejął władzę po bracie i zjednoczył w jednym ręku aż trzy korony Anglii, Danii i Norwegii. Później jego siostrzeniec Swen Estridessen, syn Estridy zasiadł na tronie duńskim.

(To można przeczytać w internecie, oczywiście naniosłem swoje poprawki, np takie, że Mieszko nie był królem)
Źródło: yggdrasillthing.fora.pl/a/a,129.html