generau i jego historie

photo

Temat: Jak zamknąć firmę?
Składasz pismo gdzie dostałaś Wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej, że z dniem tym i tym zamykasz prowadzenie działalności. Minimum 14 dni przed dniem zamknięcia firmy.

ZUS - 7 dni po wykreśleniu z Ewidencji Działalności Gospodarczej składasz dokumenty wyrejestrowujące w ZUS (jeśli nie zatrudniałeś pracowników wypełniasz druki ZUS ZWPA, ZUS ZWUA, jeśli miałeś pracowników wypełniasz dla nich ZUS ZWUA

Urząd Skarbowy - 7 dni po wykreśleniu z Ewidencji Działalności Gospodarczej (w przypadku podatników podatku nie VAT'owych 14 dni) wypełniasz NIP - 3

GUS (Urząd Statystyczny) - 14 dni od wykreślenia z Ewidencji Działalności Gospodarczej należy złożyć oryginał zaświadczenia REGON, decyzję o wykreśleniu z Ewidencji Działalności Gospodarczej

Państwową Inspekcję Pracy i SANEPID powiadamiasz pisemnie poleconym o zakończeniu działalności gospodarczej w ciągu 30 dni od wykreślenia.
Źródło: mambiznes.pl/forum/index.php?showtopic=384Temat: Chodził po domach i chciał kasę
Witam

Mam pytanie: mieszkam na Szobera i wczoraj około godziny 20 zapukał do mnie młody człowiek ubrany w garnitur, blond włosy, około 170 cm wzrostu. Gdy otworzyłem drzwi przedstawił się, powiedział, że pracuje w firmie "Euro Big", że jest na kursie managerskim i, że zbiera podpisy, że przedstawił jakiś produkt, że niby potrzebne do kursu. Później dodał, że firma część zysków przeznacza na cele charytatywne i "zbiera" po 30 zł. Miał jakąś listę z podpisami (różne charaktery pisma).

Oczywiście jak ktoś chce ode mnie kasę to nie omieszkałem sprawdzić firmę. To koleś pokazał jakiś dokument laminowany z pieczątką (wydrukowaną) i nawet pokazywał druk umowy o pracę na zlecenie (bez żadnych pieczątek).
Zapytałem wujka Google o firmę - brak to odpowiedział, że firma nie ma jeszcze strony, to włączyłem wyszukiwanie firm po regonie na stronie GUS-u i regon miał za dużo jeden numer więc koleś odpowiedział, ze pewnie to jakaś pomyłka i podziękował na za czas i się zmył.

Czy u Was też był ten koleś?
Jeśli był u Was wczoraj i daliście mu jakąś kasę to zgłoście się albo na straż miejską (wczoraj straż miejska przyjechała po 1,5 godziny od wizyty kolesia u mnie i chciała go po klatkach szukać) albo policję bo to EWIDENTNIE naciągacz.

Proszę traktować mój post ku przestrodze.

Pozdrawiam
Źródło: smgorczewska.fora.pl/a/a,478.html


Temat: DRUKI Z-3, RP-7, zaświadczenia o zarobkach itp.
Przyłączam się do prośby pozostałych użytkowników, aby Zespół FAKTU stworzył możliwość drukowania już wypełnionych druków: Z-3, RP 7, sprawozdania GUS, zaświadczenia o zarobkach, zaświadczenia składane do końca lutego każdego roku za emerytów itp.
Są to podstawowe dokumenty, bardzo często wystawiane w działach płac i przy dużej liczbie pracowników ciężko jest wszystko wykonywać ręcznie. Niestety tak to już w życiu bywa, ze kupujemy komputery, programy, aby one usprawniały naszą pracę. Gdybyśmy chcieli robić wszystko ręcznie wszelkie komputerowe pomoce nie miałby prawa bytu.
Źródło: fakt.home.pl/forum/viewtopic.php?t=1370


Temat: Zamknięcie firmy
Cześć , 1. Składasz w tam gdzie dostałeś Wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej pismo, że z dniem tym i tym zamykasz prowadzenie działalności. Minimum 14 dni przed dniem zamknięcia firmy.

2. ZUS - 7 dni po wykreśleniu z Ewidencji Działalności Gospodarczej składasz dokumenty wyrejestrowujące w ZUS (jeśli nie zatrudniałeś pracowników wypełniasz druki ZUS ZWPA, ZUS ZWUA, jeśli miałeś pracowników wypełniasz dla nich ZUS ZWUA).

3. Urząd Skarbowy - 7 dni po wykreśleniu z Ewidencji Działalności Gospodarczej (w przypadku podatników podatku nie VAT'owych 14 dni) wypełniasz NIP - 3, VAT Z.

4. GUS (Urząd Statystyczny) - 14 dni od wykreślenia z Ewidencji Działalności Gospodarczej należy złożyć oryginał zaświadczenia REGON, decyzję o wykreśleniu z Ewidencji Działalności Gospodarczej (w przypadku spółki cywilnej oświadczenie mówiące o likwidacji spółki) oraz wypełniony wniosek RG-2.

5. Państwową Inspekcję Pracy i SANEPID powiadamiasz pisemnie poleconym o zakończeniu działalności gospodarczej w ciągu 30 dni od wykreślenia.

6. Wypowiadasz umowy z bankiem, hurtowniami, telefonami itp.

7. Robisz renament.


To chyba tyle. Pamiętaj, że wszędzie musisz mieć ze sobą oryginały dokumentów.
Źródło: forum-firm.pl/viewtopic.php?t=152


Temat: akty prawne, rozporządzenia, ustawy regulujące działalność szkoły

Placówka jak najbardziej państwowa- podstawówka i gimnazjum.
Zakres obowiązków następujący:

1) Przyjmowanie i rozdział korespondencji,
2) Rejestrowanie pism wchodzących i wychodzących,
3) Przepisywanie korespondencji,
4) Wysyłanie korespondencji,
5) Prowadzenie list obecności i ewidencji czasu pracy pracowników administracji i obsługi,
6) Wystawianie legitymacji ( zniżkowych i ubezpieczeniowych ) pracownikom,
7) Wystawianie różnorodnych druków i zaświadczeń,
Prowadzenie dokumentacji związanej z kadrami ( prowadzenie teczek akt osobowych pracowników ),
9) Sporządzanie danych wyjściowych do list płac wszystkich pracowników szkoły,
11) Zamawianie druków szkolnych,
12) Rozliczanie rachunków i prowadzenie ich ewidencji,
13) Zabezpieczanie i przechowywanie pieczęci urzędowych,
14) Przechowywanie teczek z dokumentacją dotyczącą odcinków pracy szkoły, itp. zarządzanie powizytacyjne pokontrolne, itp.
15) Prowadzenie zbioru zarządzeń, instrukcji, przepisów,
16) Prowadzenie archiwum,
17) Obsługa interesantów, udzielanie informacji,
18) Sporządzanie sprawozdawczości GUS, SIO itp., opracowanie elektronicznie sprawozdań dotyczących nauczycieli, pracowników, uczniów szkoły,
19) Obsługa programu Vulcan.

I pod tym kątem się przygotowuję.
Byłabym wdzięczna za uwagi w stylu:pamiętaj, że do X potrzebujesz tego i tego.
Nie wiem, czy się jasno wyrażam
Często tak jest, że teoretycznie wiemy co się z czym wiąże, ale może uciec jakaś ważna, oczywista rzecz.
Nie wiem -chyba trochę panikuję.
Ale praca potrzebna mi baaaardzo i psychicznie i finansowo
Wiem, że dam z siebie wszystko. Tylko głupio byłoby mi potknąć się na czymś oczywistym i potem pluć sobie w brodę...

Od 1 - 4 chyba zrozumiałe - prowadzisz korespondencje z Wydziałem Oświaty, RR, rodzicami, Urzędem Miasta itp.
5 - prowadzisz wykazy urlopów wypoczynkowych, bezpłatnych, chorobowego, nadgoddzin itp - na ewidencji czasu pracy - czyli tzw.kalendarzyków na podstawie list obecności i zwolnień lekarskich, wniosków urlopowych.
6 - 7 - druki zaświadczeń - na podstawie dokumentacji (np. zaswiadczeń do MOPS, zarobkowych)
8 - O tu nie będzie lekko - przeslę Ci rozporządzenie w sprawie prowadzenia akt osobowych ok - ale generalnie zawsze mozesz zerknąć do tych, które będziesz mieć i analogicznie je prowadzić.
9 - zamykasz m-c - czyli podajesz do płac wykazy - kto w jakich dniach miał urlop, chorobowe, nagodziny(w jakich godzinach, dniach) itp. - na podstawie pkt. 5
11 - druki urlopowe, listy obecnosci, KP, KW - różniaste druki
12 - wystawiasz rachunki - ewidencjonujesz je!
13 - 17 - chyba zrozumiałe ?
18 - GUS - rozliczasz elektronicznie - dostaniesz hasła i loginy i w odpowiednich terminach podajesz rózne rzeczy - objasnienia sa do każdego formularza - Czyli bedziesz podawac stany zatrudnienia, wynagrodzenia, czasu pracy za poszczególne kwartały i rocznie
SIO - 2 razy do roku podajesz szacunkową ilość wynagrodzeń nauczycieli i innych osób na podstawie danych płacowych - luzik + różne zobowiązania. Objaśnienia do SIO są na stronach MEN-u
19. Vulcan - to taki program Luz - jak coś to pytaj
Powodzenia!
Źródło: maluchy.pl/forum/index.php?showtopic=65718


Temat: Bariery w rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw.
Bariery...hmm, przede wszystkim to zależy od formy prawnej jaką posiada firma. Są oczywiście ogólne zasady, ale jednak forma prawna pociąga za sobą kolejne niedogodności.
Ogólne:
Brak zinformatyzowanego systemu rejestracji firm, zinformatyzowanego mam na myśli sytuację, z którą sam miałem do czynienia i to w przypadku wyrejestrowania spółki z KRS. Na dzień dzisiejszy zakończenie działalności wygląda tak, że oprócz KRS, trzeba składać osobne dokumenty do Urzędu Skarbowego oraz do GUS. W normalnej sytuacji wystarcza wyrejestrowanie z KRS. To nie moje widzimisię. To słowa pani urzędnik z GUS i to z Centralnego z Warszawy. Okazuje się, że za nie złożenie dokumentów do GUS o zaprzestaniu działalności w ciągu 14 dni od złożenia odpowiedniego NIP do US GUS powinien nałożyć karę, nie dość tego zostałem poinformowany, że jeżeli zagubiłyby się papiery w US, a US wystosował pismo o sprawdzenie statusu firmy w GUS, to miałbym zaraz pozamiatane. Mnie to ominęło, ponieważ GUS przymyka na to oczy, bo to 3 rząd, do którego GUS wysyła swój projekt zmian przepisów o obiegu dokumentów decyzji itd. i nic !!! Ale przepis przepisem, a trzeba do tego jeszcze stworzyć osobny system informatyczny. Dlatego też podobnie ma się sytuacja ze sławetnym "jednym okienkiem" rejestracji działalności gospodarczej. Informatyzacja.
Druga sprawa przepisy i to nie tylko związane z samą działalnością, ale także przepisy US, ZUS. Proszę sobie wyobrazić moje zdziwienie, kiedy w US pani kazała mi wpisać adres prowadzenia działalności. Niby wszystko w porządku, ale...Otwierałem ze wspólnikiem pub. Do tego, aby podpisać umowę o najem lokalu potrzebowałem mieć założoną firmę, aby mieć założoną firmę potrzeba mieć ww wpis w dokumentach US. No to zrobiłem pub na 11 piętrze w bloku !!! I tak zostało. Dlatego, że kolejna zmiana dotyczyłaby wymiany wszystkich ważnych dokumentów pieczątek no i na koniec kosztowałaby czas i pieniądze.
Kolejna sprawa przepisów, to wyrejestrowanie z KRS. Paragraf w KSH dopuszczał wyrejestrowanie na mocy jednogłośnej uchwały wspólników. No tak, ale druki o wyrejestrowanie już nie !!! I taki przepis trwał co najmniej 3 lata !!! Straciłem kolejne pół roku zabawy w kotka i myszkę z...Sądem Rejestrowym. Kazano nam przeprowadzać likwidację, pomimo, że mogliśmy prawnie zrobić to uchwałą! Na szczęście wprowadzono nowy druk z uwzględnieniem uchwały wspólników :-).
Następna sprawa to ubezpieczenie w ZUS. Nad tym, powinno się także zastanowić. Z jednej strony muszę być ubezpieczony od pierwszego dnia działalności czyli do 7 dni po zgloszeniu do US, ale...w naszym przypadku otwarcie nastąpiło po 3 miesiącach nieprodukcyjnych (remont, adaptacja pomieszczeń i na koniec Sanepid - miesiąc w plecy).
Następnie bardzo niedobrym przepisem jest termin 30 dniowy na odpowiedź z danego urzędu. Nie twierdzę , że urzędnicy nie mają pracy, ale też wiem że te 30 dni to za długo.
Z tego wynika właśnie jedna rzecz - niespójność przepisów i działania poszczególnych urzędów na drodze przedsiębiorcy.
Natomiast jak dla mnie nie ma czegoś takiego jak bariera rynkowa. To tak, jakby człowiek chciał powrotu do gospodarki sterowanej. Można otworzyć w mieście na ul. X tylko 2 puby, a nie tyle ile się może pomieścić i bariera rynkowa znika.
Oczywiście to nie tak, że człowiek nie przeżył tego i sobie nie poradził, ale najważniejsze to czas nieprodukcyjny, bez dochodu, bo tak długo zalatwiane są sprawy urzędowe w urzędowych terminach.


Źródło: forum.tfi.pl/index.php?showtopic=17


Temat: Informacje na nowy rok
Druhny i Druhowie,

serdecznie witamy w Nowym Roku, życzymy owocnej pracy w kręgu harcerskim. Jednak z przykrością stwierdzamy, iż niektóre drużyny nie dopełniły swoich obowiązków w ubiegłym roku. Do spraw zaległych należą: składki harcerskie, które prosimy uregulować do 20 tycznia b.r jak również plany pracy oraz meldunki z działalności drużyn do 31 grudnia 2004 r.

W ramach Nowego Roku proponujemy, a zarówno zobowiązujemy do realizacji nstępujących zadań wszystkie gromady, drużyny:

- Akcja zarobkowa 1% po raz kolejny drużyny mają szansę zarobić trochę grosza. Wraz z kalendarzami były rozprowadzane druki dotyczące Akcji 1 %. Po raz kolejny przy rozliczaniu swoich dochodów za rok poprzedni, każdy może przeznaczyć 1% swojego podatku na rzecz Związku Harcerstwa Polskiego. Drużyny, które nie brały udziału w „Akcji kalendarz” i nie odebrały druków przelewu, mogą je odebrać w Komendzie Hufca. wszystkich serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w Akcji 1%.

- Zalesie 2005 w Nowy Roku podajemy do wiadomości nowe ceny obowiązujące za wynajem Bazy Obozowej Zalesie. Promocja od 01.01.2005 do 30.04.2005 r. Ceny wynajmu Harcerskiej Bazy Obozowej w Zalesiu:
Grupy Harcerskie do 30 osób:
Od piątku do niedzieli: 150,-
Od poniedziałku do piątku: 100,-
Grupy spoza ZHP tj. wycieczki szkolne i inne organizacje:
Od piątku do niedzieli: 200,-
Od poniedziałku do piątku: 150,-
Cena jest podana za dobę od grupy 30 osobowej, dochodzi jeszcze koszt za media t.j. prąd i w okresie grzewczym za ogrzewania (koszt za dobę około 30,-) Gromady i drużyny harcerskie z Naszego Hufca płacą 100,- + media bez względu na dzień tygodnia.

- Obóz dla drużyn podczas tegorocznej Harcerskiej Akcji Letniej Komenda Hufca proponuje wyjazd na obóz do Pogorzelicy dla drużyn po niższych kosztach ( 450 zł od członka drużyny z opłaconymi składkami harcerskimi za cały rok). Warunkiem wyjazdu na obóz drużyny po niższych kosztach jest uczestnictwo w nim przynajmniej 10 członków z drużyny w tym drużynowy wyjazd gratis.

- Kurs zastępowych i przybocznych w dniach 28 stycznia do 2 luty b.r Komenda Hufca Organizuje Kurs Zastępowych oraz Przybocznych. Bardzo prosimy drużynowych o zgłoszenie uczestników do Komendy Hufca wraz z wpisowym w wysokości 50 zł od uczestnika. Przypominamy, iż termin zgłoszeń mija 10 stycznia.

- Biwak NAZ podczas ferii Komenda Hufca organizuje biwak Nieobozowej Akcji Zimowej. Wszelkie dokładniejsze informacje zostaną przekazane drużynowym w niedługim czasie

- Rozliczenie z „Akcji Kalendarz” bardzo prosimy wszystkie drużyny, które wzięły udział w „Akcji Kalendarz” o rozliczenie się z przeprowadzonej akcji do 20 stycznie b.r

- GUS serdecznie prosimy, a zarówno zobowiązujemy drużynowych jak i instruktorów o wypełnienie ankiet GUS i dostarczenie ich do Komendy Hufca do 20 stycznia b.r

- Składki harcerskie 2005/2006 do 30 marca należy uiścić opłatę za pierwsze pół roku za składki harcerskie. Roczna składka dla harcerzy wynosi 19,20 zł, a dla instruktorów 24 zł.
Prosimy instruktorów o wpłatę całej kwoty w wyżej wymienionym terminie, a drużyny za pierwsze pół roku w wysokości 9,60 zł od członka drużyny.


CZUWAJ !
Źródło: wadowice.zhp.pl/forum/viewtopic.php?t=98


Temat: Pluralizm, czyli luźne dyskusje o stowarzyszeniach miłośnikó
Ja, zanim ten projekt stowarzyszenia pomocy porzuconym żółwiom tu rzuciłam, to wcześniej latami o tym myślałam.
Tak, latami. I nie tylko myślałam, ale obserwowałam zmieniającą się kulturę, gospodarkę kraju, krajowe prawotwórstwo i obywatelskość Polaków.
Nie mogę o tych obserwacjach tu pisać (popartych zresztą danymi GUS-u), bo zrobiłby się z tego jakiś wykład, ale jedno chcę stanowczo podkreślić, że w żadnym stowarzyszniu nie powinno być miejsca na szkolenie żadnych dzieci, rodziców ani innych właścicieli gadów. Szkoda na to czasu i pieniędzy. Wiedza jest wszędzie obok. Wystarczy rzucić okiem.
Uważam, że stowarzyszenie pomocy porzuconym żółwiom powinno mieć w obowiązku:
1/. wygenerowanie ustawy o zakazie sprzedaży małych żółwi,
2/. wygenerowanie ustawy o obowiązkowym ukończeniu kursu dla sprzedawcy zwierząt egzotycznych
3/.o zmniejszeniu liczby wybranych sklepów do sprzedaży zwierząt
4/. do zakazu dzikich giełd zwierząt hodowanych dla czystego zarobku
5/. o rejetracji zakupionych żółwi
Zdaję sobie sprawę z bzdurnych moich fantazji, ale, i tak pomimo tego, tak uważam.

Mamy w polsce już z okazji wejścia do Unii akcesyjną i poakcesyjną ustawę o ochronie przyrody, która jest jakoś respektowana w stosunku żólwi błotnych, bo jest ich mało, ale już nie w stosunku do płazów i gadów polskich, które w wyniku nadmiaru powyrzucanych żółwi czerwonolicych tracą swoje lęgi i same też są zjadane. To samo dotyczy rzadkich ptaków składających jajka na samej ziemi czy na wodzie przy brzegu. Takich przykładów jest masę. Czerwonolice i inne wodne mogą wkrótce stać sie dużym zagrożeniem dla miejscowego środowiska, bo mają siłę przebicia. Jeśli nadal będą sprzedawane po 15 złotych na giełdach, a giełdy są w każdym mieście, to wkrótce będą też i hybrydy z naszym błotnym .
Poruszyłam tylko z brzegu problem zarabiania na zwierzętach jako stylu życia, jako zawodu po prostu. A on jest od kotów do ptaków i po żółwie.
Nie zmieni żadnej mentalności żadnymi wykładami po szkołach. Tylko przepisy prawne i ich
restrykcje coś dadzą. Znęcający się nad koniem moze być ukarany a latami nad żółwiem nie. Nawet same ustawy są martwe. Zobaczcie ile psich kup leży wszędzie wokoło, że nawet już pleśnieją stare a ciągle przybywają nowe. A w Krakowie jest za to kara 500 złotych. Pytam po znajomych i sama patrzę czy ktoś z sprząta po psie. I jakoś nikt. (W Austrii wszyscy to robią) Nawet nie ma gdzie z żólwiem na spacer wyjść , bo wszystkie łąki gęsto zasrane. A w samym Krakowie wszędzie do skrzynek pocztowych wkładano ulotki informujące o karze 500 zł. To dużo kosztowało, ten druk i usługa poczty.
I mimo, że jestem pesymistką to jednak takie stowarzyszenie jest potrzebne. Ale raczej nie tylko do zdobywania pieniędzy na kopanie dołów i na karmę, a przede wszystkim do ustanowienia zakazu handlu i rozmnażania. I samo to jest wielkim wyzwaniem, już nawet bez leczenia i karmienia żółwiowych podrzutków. Bo to jest walka z ludźmi i z ich egocentryzmem.
Wczoraj dowiedziałam się, że w porządnym kraju, jakim jest Szwajcaria (federalna!) wprowadzono zakaz sprzdawania pojedynczych papug i pojedynczych świnek morskich, bo cierpiały z powodu samotności niezgodnej z ich naturą. W Austrii chyba takiego zakazu nie ma, ale w praktyce już tak jest, że się klientów informuje o potrzebie stadności u zwierzątek stadnych i Wiedniu nie sprzadaje się papug pojedynczo. W Polsce nigdy w żadnym sklepie tak się nie dzieje. Nawet ryby sprzedawane są jednocześnie do małego akwarium w składzie: naturalny drapieżnik i naturalna ofiara, tylko, że w rzece to się one mogą gonić, a w akwarium jest tylko ciche cierpienie i paniczny strach. A ile bojowników w kubkach stoi, w których sie nawet obrócić nie mogą. I wszystkie mamy i dzieci na to latami patrzą i jest ok.
No, co tu dużo gadać. Co miałam powiedzić, to powiedziałam. Nie zamierzam tu dyskutować o mych poglądach, bo nie zmienię zdania, że zło trzeba u źródła zwalczać, a ni e tylko w skutkach. I że bez, oddanych też sercem, prawników nic w praktyce się nie posunie do przodu i na każdym kroku będzie wkrótce siedział i patrzył na nas biedny czerwonolicy, bo sam nie wie czy ma żyć czy zdychać.
Podsumuję, że praca taka w takim stwoarzyszeniu jest trudna, żmudna, bez szybkich wyników, ale....bardzo kształcąca.
Źródło: zolwie.net/forum/viewtopic.php?t=6627