generau i jego historie

photo

Temat: Rośliny odstraszające komary
" />Plectranthus (zwany komarzycą)

– roślina pnąca, której główną ozdobą są dwukolorowe liście, zielone z białymi lub jasnozielonymi brzegami. Czasami pojawiają się małe, kremowe kwiatuszki. Możemy ją sadzić zarówno w donicach, jak i bezpośrednio do gleby. Dobrze sprawdza się w donicach wiszących oraz przy ścianach, murkach i innych elementach służących im jako podpory. Liście plektrantusa zawierają bardzo aromatyczne olejki eteryczne, które doskonale odstraszają niechciane komary.

Kocimiętka –

bylina osiągająca d0 35-40 cm wysokości. Kwitnie dość długo, bo aż od lipca do września. Roślina ta polecana jest tylko osobom nieposiadającym kotów. Jest bardzo lubiana przez te zwierzęta i często przez nie podgryzana. Kocimiętka tworzy gęste zarośla i wydziela zapach, którego komary nie znoszą.

Mirt –

bardzo dekoracyjna i wiecznie zielona roślina. Liście małe i skórzaste, kwiaty białei bardzo liczne. Czasami pojawiają się na niej małe, jadalne jagody. Mirt wydziela zapach, którego nie lubią komary i jednocześnie jest rośliną bardzo ozdobną. Polecany jest w miejsca słoneczne, przewiewne, o dostatecznej przestrzeni do wzrostu (osiąga nawet dwa metry wysokości). Więcej o uprawie tej rośliny można wyczytać w naszej encyklopedii : Mirt

Sumia (catalpa) –

drzewko dorastające nawet do kilku metrów wysokości, o dużych, dekoracyjnych liściach i białych kwiatach pojawiających się na przełomie lipca i sierpnia. Sadzimy w miejscach słonecznych. Rośnie dość wolno. Zawiera olejki eteryczne, które odstraszają komary, a jednocześnie są słabo wyczuwalne dla człowieka. Polecana jest tylko w ogrodach o dużej ilości wolnej przestrzeni oraz przy alejkach spacerowych.

Bazylia –

znamy różne odmiany tej rośliny. Wszystkie mają wspólną cechę, są bardzo aromatyczne (co wykorzystywane jest w kuchni, bazylia to wspaniała przyprawa). Jej zapach skutecznie odstrasza komary. Bazylię sadzimy w doniczkach i ustawiamy w takich miejscach, by jej zapach roznosił się w obszarze, w którym chcemy mieć spokój. Nie jest to drogie rozwiązanie. Mieszanka odmian bazylii to koszt rzędu niecałych dwóch złotych za paczkę. Rośnie bardzo szybko, ponadto roślina ta ma dość dekoracyjne liście, a także jest niezastąpionym dodatkiem do wielu dań, szczególnie kuchni włoskiej.


Ponadto znanych jest wiele roślin, które nie odstraszają komarów, lecz zwabiają je i zabijają, po czym bardzo często zjadają. Do takich roślin należą między innymi:

Rosiczki – bardzo egzotyczna i drapieżna roślina. Kwiaty rosiczki mogą przybierać różne kształty i wielkości. Na szczytach swoich kwiatów wydziela wabiące substancje. Zwabiony owad siada na kwiatku i zostaje przyklejony lepką cieczą. Kwiat się zamyka, po czym wydziela kwas mrówkowy, który rozpuszcza owada, a sama roślina wchłania jego białko.

Aristolochia – roślina pnąca o bardzo dużych i dekoracyjnych, kielichowych, pułapkowych kwiatach w kolorze bordowym/ciemnoczerwonym z żółtymi nieregularnymi pręgami. Aristolochia zwabia owady (nie tylko komary) do swojego kielicha, po czym blokuje drogę wyjścia swoimi włoskami. W ten sposób wykorzystuje złapanego owada do zapylenia i zabija go.

http://www.swiatkwiatow.pl

Dobry poradnik co hodować przez całą zimę i na wiosnę jak znalazł
Źródło: odskok.pl/viewtopic.php?t=7957