generau i jego historie

photo

Temat: matura na 50 - 60 %
Dot.: matura na 50 - 60 %
  Cytat:
Napisane przez violet_butterfly (Wiadomość 20235010) Z tym że ja właśnie chciałabym zdac dobrze ta maturę dla własnej satysfakcji. Z reszt ą jeszcze nie wiadomo na ile zdam. Satysfakcja jest dla mnie bardzo ważna. Ustny zdałam na 60 % jak dla mnie to była porażka, szłam przez miasto mając w głowie tylko to że jestem totalnym głąbem. Uczyłam się tej pracy i wszystkiego o lekturach wiedziałam tyle że mówiąc to mojej koleżance zrobiła oczy jak 5 złotych że się tyle zdołałam nauczyć na maturę ustną. Niestety, zapytano mnie zupełnie z czegoś innego niż umiałam i niewiele tej wiedzy wykorzystałam. Dla mnie te wyniki sa naprawdę ważne, jak zdam maturę na 80 % mogę sobie powiedzieć: Jestem mądra, inteligentna, jestem kimś. Tym bardziej że w klasie wszyscy pokładali we mnie nadzieję, zawsze na polskim ratowałam innym tyłki, zgłaszałam się prowadziłam dyskusję z nauczycielem, wyszłam z czwórką na koniec z poziomu rozszerzonego, dodam że piątki nikt w klasie nie otrzymał.

---------- Dopisano o 17:05 ---------- Poprzedni post napisano o 16:52 ----------

Oto co umiałam na mój ustny:
Pan Tadeusz
sąd Mickiewicza o szlachcie
tło historyczne i geneza
dzieje Jacka Soplicy
wątki w Panu Tadeuszu
grupy społeczne

Granica
problematyka psychologiczna
rodzaje granic - wymienić i opisać
problem widzenie siebie przez samego siebie i otoczenie
grupy społeczne
dzieje kariery Ziembiewicza
problematyka rodzinna

Kamizelka
problematyka

Ludzie bezdomni
symbolika
grupy społeczne
bezdomność dosłowna i metaforyczna
problem Judyma

Żywot człowieka poczciwego
ideał szlachcica ziemianina
rola natury w życiu człowieka poczciwego
na co zwraca się naczelną uwagę w wychowaniu dzieci

Temat o domu

praca napisana samodzielnie, orientowałam się dobrze w opracowaniach więc uratowało mnie pytanie o bibliografię

60 % :( tragedia!

Ja tez zawsze byłam orłem z polskiego. I co? Ustny miałam na 100%, a pisemny rozszerzony ledwo na 58%. I to znaczy, ze co, pisząc jestem debilem, ale mówiąc inteligentem?

Przestań się tak tym przejmować. Masz jakieś kompleksy? Matura nie świadczy o twojej inteligencji. Warto ją zdać i mieć to z głowy. Jak dostaniesz się na studia, to zrozumiesz, jak mało matura znaczy.
Źródło: wizaz.pl/forum/showthread.php?t=442606Temat: Główni bohaterowie, którzy giną
Czytałem kiedyś, taki trzystronicowy komiks z cyklu ,,W poszukiwaniu odpowiedzi” pt.: ,,Dlaczego bohaterowie nigdy nie giną” (,,Świat Komiksu” nr 9 z 1999r.).
W komiksie tym trójka głównych bohaterów uciekając z średniowiecznego więzienia, śmieje się, że wszędzie łucznicy maja takiego samego zeza. Nagle każdego z nich trafia strzała i wszyscy umierają. Łucznik, który trafił, dostaje reprymendę od dowódcy i dowiaduje się, że to byli bohaterowie, a do nich strzela się obok. Za karę musi zawieźć ich do czarodziej, który ich ożywia.
Niedawno zacząłem się zastanawiać jak to jest z głównymi bohaterami pozytywnymi filmów i seriali. Czy umierają, czy są raczej oszczędzani przez scenarzystów lub pisarzy na podstawie powieści których powstał film lub serial. Okazało się, że film, to nie komiks i tu główni bohaterowie, giną nawet często. Poniżej przedstawiam kilka przykładów.
Może ktoś będzie chciał coś dopisać o bohaterach, których przedstawiłem poniżej lub pamięta innych, którzy zginęli, ku rozpaczy widzów.

- Olgierd Jarosz ginie w ,,Czterech pancernych i psie”. Podobnie jak oficer rosyjski Pawłow, będący w ostatnich odcinkach jednym z głównych bohaterów. Miał go grać, podobnie jak Olgierda, Roman Wilhelmi, ale wykręcił się natłokiem obowiązków.

- Wołodyjowski i Kethling wysadzają się w powietrze, nie chcąc poddać Kamieńca - Turkom w ,,Przygodach pana Michała (i oczywiście w kinowym ,,Panu Wołodyjowskim”). Czytałem kiedyś w jakiejś książce historycznej, że Wołodyjowski był zwolennikiem poddania twierdzy. Znalazł się jednak inny desperat, który się wysadził, a Wołodyjowski umarł po obrażeniach odniesionych na skutek zawalenia się na niego odłamka muru po wybuch.
Jak widać Sienkiewicz trochę to ubarwił.

- Janosik, Pyzdra i Kwiczoł stoją w ostatniej scenie na szubienicy i zapewne za chwile umrą. Gdy byłem młodszy strasznie to przeżywałem. Kilka lat później kolega powiedział mi o książce, w której napisano, że z ten hak to był taki żart hrabiego, a później Janosik został ułaskawiony. Trochę odetchnąłem.

- W ,,Polskich drogach” Kuraś zostaje rozstrzelany, a Władek ginie w strzelaninie na cmentarzu.

- Maciek Chełmicki w ,,Popiole i diamencie” umiera postrzelony przez polskich żołnierzy.

- Ogniomistrz Kaleń też ostaje zastrzelony przez polskich żołnierzy.

- W wojennym ,,Kwietniu” bohaterowie grani przez Franciszka Pieczkę i Henryka Baką, giną w walce w jakimś magazynie zbożowym.
- Ramzes XII z ,,Faraona” umiera w ostatniej scenie pchnięty nożem przez swojego sobowtóra.

- Bohaterowie filmu ,,Potem nastąpi cisza” grani przez Marka Perepeczkę i Daniela Olbrychskiego, giną w czasie natarcia na pozycje niemieckie.

- Główny bohater filmu ,,Tylko umarły odpowie” grany przez Ryszarda Filipskiego, po zabiciu zachodniego szpiega, umiera w ostatniej scenie na skutek
odniesionych ran.

- Głowni bohaterowie filmu ,,Elegia” zostają związani przez Niemców drutem kolczastym i spaleni w stodole. Film ten opowiada o autentycznych losach oddziału LWP.

- Boryna umiera w ,,Chłopach”.

- Bogumił w ,,Nocach i dniach”.

- Bohater z serialu ,,Misja” mimo, że jest narratorem całej opowieści zostaje zastrzelony w końcówce filmu. Wcześniej ginie cała jego grupa.

- Bronek spada z rusztowania w serialu ,,Dom”. Popiołek ginie wchodząc na minę. Podobnie jak dr Kazanowicz, który popełnia samobójstwo wyskakując z okna i Jasiński który umiera na zawał. Dwie ostatnie postacie zostały uśmiercone już po śmierci aktorów Tadeusza Janczara i Wirgiliusza Grynia, którzy grali te role.

- Petroniusz każe sobie podciąć żyły w ,,Quo vadis”.

- Ku zdziwieniu wszystkich, którzy czytali książkę, Cezary Baryka zostaje zastrzelony w ,,Przedwiośniu”.

- Młody policjant Kazanowicz zostaje zastrzelony przez mafię w pierwszym sezonie ,,Ekstradycji”.

- Duch umiera w ostatnim odcinku ,,Sfory”. Ożywa jednak w ,,Fałszerzach- powrocie sfory”

- Budrys ginie w ostatnim odcinku I sezonu ,,Fali zbrodni” i na szczęście nie ożywa.

- Gajewski zostaje zastrzelony w ostatnim odcinku sezonu II ,,Gliny”.
Jeżeli jednak będzie kręcony sezon trzeci, to kto wie...

A z filmów i seriali zagranicznych.

- Nemeczek z ,,Chłopców z Placu Broni” umiera na zapalenie płuc.

- W ,,Pogodzie dla bogaczy” najpierw ginie Tom, a w ostatniej scenie umiera postrzelony przez Falconetiego – Rudy.

- Robin z Sherwood ginie w ostatnim odcinku sezonu I, bo Michael Pread wyjechał robić karierę w USA

- Komisarz Catanni z ,,Ośmiornicy” zostaje zastrzelony na koniec sezonu IV.
Jego następca umiera na gaza mózgu w ostatniej scenie sezonuVII.

- Steiner z filmu ,,Orzeł wylądował” ginie nie wiedząc, że zabił tylko sobowtóra Winstona Churchila. W książce ,,Orzeł odleciał” okazało się nagle, że przeżył.

- Ripley popełnia samobójstwo w trzeciej części ,,Obcego”, po tym jak dowiaduje się, że ma w sobie obcego.

- W ,,Szeregowcu Ryanie” kpt. Miller, grany przez Toma Hanksa ginie ratując życie tytułowemu bohaterowi.

- Witt w ,,Cienkiej czerwonej lini” ratując kolegę zostaje otoczony przez kilkunastu Japończyków i zastrzelony.

- W ,,Armagedonie” bohater grany przez Bruca Wilisa wysadza się razem z meteorytem ratując Ziemię.

- Identycznie to samo robi kilku bohaterów z meteorytem w filmie ,,Dzień zagłady”.

- Hektor i Achilles giną w ,,Troji”.

- Ginie również dziesięciu bohaterów ,,Parszywej dwunastki”. Podobnie jak czterech z bohaterów ,,Siedmiu samurajów”, ,,Siedmiu wspaniałych” i ,,Siedmiu gladiatorów”, ale te filmy były oparte na tym samym scenariuszu.

- Nie wiem czy ktoś zauważył, ale w prawie każdym filmie umiera Julisz Cezar i Kleopatra (może z wyjątkiem filmów o Asterixie), ale to akurat są złe przykłady.

Może na razie wystarczy. Spisywałem tylko filmy z pamięci, a już zacząłem się zastanawiać nad bohaterami którzy przeżyli. Czekam na wasze wrażenia i propozycje.
Źródło: starzaki.eu.org/~disney/forum/viewtopic.php?t=4766